Aslan Pençesi Bitkisi

Aslan Pençesi Bitkisi

29 Ocak 2020

Aslanpençesi (Latince Alchemilla Vulgaris), gülgiller (Rosaceae) familyasından bir bitki cinsidir ve Afrika, Asya ve Avrupa'da yaşayan, özellikle dağlık bölgelerde yaygın olan bir bitkidir.

Dağlık bölgelerde çok tüylü şekilleri de vardır. Büyüklüğü ot ile çalı boyutları arasında olur. Çiçekleri küçük ve gösterişsiz olup taç yapraksızdırlar. Çoğalması genelde ve Avrupa cinslerinde neredeyse istisnâsız olarak eşeysizdir. Bin kadar türünden yaklaşık 300'ü Avrupa'da yerli bitkidir. Avrupa'da halk ilacı olarak kullanılagelmiştir. Birkaç türü iyi yem verir, çok azı süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Özellikleri

Aslanpençesi, yazları yeşil küçük ile orta boyda çalılar olup iki yıldan fazla yaşar (Alm. ausdauernde Pflanze, İng. perrenial). Otumsu bir bitki olup chamaephyte veya hemicryptophyte'dirler. Eksenleri yerin üstünde ve bazen kısmen odunlaşmıştır. Dallanmaları tek bir eksenden etrafa doğrudur (Alm. monopodial). Ana eksen yatık, filizler genelde tüylü olur, tüyler hiçbir zaman dallanmaz ve çoğunlukla düzdür. Trikomları pek olmaz.

Aslanpençesinin yağ asitleri, selüloz, etken madde, gliko protein, tanen gibi maddeler içeren şifalı bir bitkidir.

Bilinan Faydaları

Kadın hastalıklarına iyi gelir ve menopoz döneminde görülen stres, terleme, gerginlik ve ruhsal sıkıntı gibi durumları en aza indirir.

Adet düzensizliği, Polikistik Over, gibi pek çok kadın hastalığında iyi bir yardımcıdır.

Çocuk sahibi olmayı düşünen kadınlar kullanabilir. FSH yüksekliği AMH düşüklüğü gibi hormonel sorunlarda yardımcıdır.

İyi bir hormon dengeleyicidir. 

Yüksek tansiyonda tedaviye yardımcıdır.

Yine özellikle hormanel saç dökülmesi problemine karşı en etkili bitki çayıdır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.